wtorek, 30 lipca 2013

Wszystko o Celtach, Piktach i Irlandii - Lugnasad
Od 1 do 10 sierpnia starożytni Celtowie obchodzili święto lata i urodzaju, nazywane świętem Luga lub Lugnasad. Sam Lug, uważany za pierwszorzędnego mistrza sztuk wszelakich, był patronem rzemiosła. Wszystko robił bardzo szybko, a to co zrobił zawsze mu się udawało. Lug ustanowił to święto na cześć swojej przybranej matki Tailtui - patronki ziemi i prac rolnych. Jest to święto Ognia i Siły, mające jeszcze inną nazwę – Lammas. Mówi się, że w tym okresie człowiek spotyka swoje Szczęście i powodzenie. Symbolem tego święta jest włócznia, wskazująca prawdziwego wodza, a także Jednorożec, który swym rogiem rozprasza ciemności.

            Jeżeli w tym okresie na Ziemię schodzi Tęcza, znaczy to, iż ludzie do tej chwili dobrze się zachowywali i Ziemia jest szczęśliwa. Po tęczowym moście dusze wchodzą do Gwinwid, miasta w posiadłościach bożych. Żyją tam bohaterowie – danannowie, którzy niegdyś przypłynęli na swych statkach do brzegów Irlandii; odchodzą tam również i najczystsi z Druidów, którzy zdołali zachować harmonię i czystość serca. 

Co można, a czego nie można robić w tym okresie:

1 Pierwszego sierpnia najlepiej jest rozpocząć dzień z zapalenia świecy i modlitwy dziękczynnej. Tuż przy świecy można położyć kawałeczek chleba. Wieczorem ponownie odmówcie modlitwę dziękczynną.

2. Wykonać to można w dowolnym dniu trwania danego święta: kupcie dzwonek i pomyślcie życzenie, a następnie podzwońcie 9 razy dzwoneczkiem, potem weźcie chleb i jego okruszki dajcie ptakom. Nie zapominajcie o świecy i modlitwach. Jeśli wasze serce wolne jest od zazdrości i zawiści, to Lug i wszystkie świetlane dusze słyszą wasze modlitwy i pragnienia. Jeśli zaś nie umiecie kontrolować swoich negatywnych myśli, obrażacie i osądzacie innych, wówczas wasze życzenie się nie spełni.

3. Oczyszczanie domu! W tym okresie dobrze jest oczyszczać dom. Zapalcie świecę i, trzymając ją w prawej ręce, obejdźcie mieszkanie w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara ze słowami: „Niech w mym domu zawita Światło, Nowa Pieśń i Radość, niech smutek nigdy mnie nie trwoży.” Następnie weźcie wody i, trzymając naczynie z wodą w lewej ręce, obejdźcie dom w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, skropcie narożniki, ściany i całe pomieszczenie.

W dniach w których obchodzone jest święto Luga świetnie pomaga zaklęcie przeciwko smutkowi,          depresji i innym psychologicznym problemom. Najlepiej, jeśli matka wypowie je nad swoim dzieckiem lub starsza z kobiet nad młodszą. Należy obchodzić człowieka ze świecą, lub wziąć jego zdjęcie i wypowiedzieć następujące słowa: „Nad morzem, nad oceanem, na wyspie Bujanie, na polance, pod dębem mokrym, siedzi piękna dziewczyna, i smuci się i szlocha, w smutku niepojętym, w tęsknocie nieznanej, w płaczu i żalu niedopowiedzianym pogrążona. Idzie siedmiu starców ze starcem, niechcianych, nieproszonych: „Ojej, panna piękna od rana do wieczora w smutku pogrążona! Co z tobą, dlaczego siedzisz na polanie, na wyspie Bujanie, nad morzem, nad oceanem?” I rzekła panna siedmiu starcom ze starcem: „Bieda, nieszczęście wokół, przyczaiło się w gorliwym sercu trzepoczącym, ściska, boli główka, miły mój, światło jasne, życie całe mi nie miłe. Krzyknęło siedmiu starców ze starcem bardzo groźnie, zaczęli niszczyć tęsknotę, wyrzucać smutek daleko. Tak i ciskała się tęsknota i smutek ze wschodu na zachód, od rzeki do morza, od drogi do rozdroża, od wioski do cmentarza, i nigdzie nie ukryli smutku i tęsknoty - zwaliły się na wyspę Bujanie, w morze, ocean, pod dębem mokrym. Wypowiadam słowa te ja (matka rodzona imię), by ukochane dziecię moje przed tęsknotą i smutkiem przejmującym uchronione było, na ten dzień, na ten czas, na ten moment. Słowo me trwałe. Amen.”
Ostatni dzień Lammas, 10 sierpnia rozpoczynamy tymi słowami, rano:

Rozpalam ogień; nie wyrządzi on krzywdy nikomu, tylko przeleje się na Ziemię dobra siła i czysta myśl;  niech świecą Księżyc i Słońce, niech dusze zawsze dążą ku Niebu i dzielą się radością. Niech Ogień zawsze płonie w nas.” Zapalamy świecę i odmawiamy modlitwę dziękczynną, sławiącą Boga.

Na czas święta korzystne jest noszenie ubrań w kolorze czerwonym; dom można przyozdobić czerwonymi różami oraz świecami w tym samym kolorze. Powinno się też nosić złotą biżuterię, więcej się uśmiechać, obdarowywać ludzi komplementami i ciepłym słowem. Nie wolno się smucić, gdyż smutek w tym szczególnym okresie przynosi choroby i nieszczęścia. Przypomnę, że właśnie  teraz człowiek spotyka swe powodzenie i sukces, można więc kupować amulety i dawać je też innym. Wszelkie nieszczęścia czy dobre zdarzenia w tym okresie są plonem tego, co zasialiście w przeszłości. Uważajcie na słowa i czyny! 

Dzieci, urodzone w tym okresie zazwyczaj obdarzone są wielką rozwagą i rozsądkiem. Potrafią wszystko dokładnie rozważyć i postępować prawidłowo. Skomplikowane problemy będą przez nie logicznie rozwiązywane. Swoje pieniądze powinny one inwestować w sztukę. Ich pozytywnymi cechami stanie się hojność, pieczołowitość i troska, negatywną stroną zaś egoizm, który może odseparować człowieka od społeczeństwa i przysporzyć problemów. Dlatego należy przysłuchiwać się uczuciom innych. Ważna rolę odgrywać będzie tradycja oraz kontynuacja jakiejś już rozpoczętej sprawy. 

autor Emma Lange
Akademia KrzeczotBrak komentarzy:

Prześlij komentarz