środa, 16 kwietnia 2014

troche z pamieci

Ja nie chcialam  zeby na  moim blogu pachnialo polityka ... ale to dotyczy mojego kraju i Ludzi powinni  o tym wiedzic!

 

Szewczuk: UE powinna uznać Naddniestrze, jeśli chce stabilizacji

- Unia Eu­ro­pej­ska po­win­na uznać Nad­dnie­strze, jeśli chce sta­bi­li­za­cji w re­gio­nie - po­wie­dział w Ty­ra­spo­lu pre­zy­dent tego se­pa­ra­ty­stycz­ne­go ro­syj­sko­ję­zycz­ne­go re­gio­nu Moł­da­wii Jew­gie­nij Szew­czuk. Py­ta­ny o ewen­tu­al­ne przy­łą­cze­nie się do Rosji, Szew­czuk ogra­ni­czył się do po­wtó­rze­nia, że za­le­ży mu na uzna­niu Nad­dnie­strza, i nie chciał zaj­mo­wać się "hi­po­te­tycz­ny­mi przy­pusz­cze­nia­mi".
- UE powinna uznać Naddniestrze, które nie przedstawia i nie będzie przedstawiać dla niej żadnego zagrożenia; tylko w tym przypadku będzie utworzona strefa stabilizacji w regionie - powiedział w wywiadzie dla agencji AFP.

Parlament Naddniestrza tego dnia zażądał od Rosji i ONZ uznania niepodległości regionu, który liczy pół miliona mieszkańców; stacjonuje tam 1500 rosyjskich żołnierzy.
Pytany o ewentualne przyłączenie się do Rosji, tak jak stało się z Krymem, Szewczuk ograniczył się do powtórzenia, że zależy mu na uznaniu Naddniestrza, i nie chciał zajmować się "hipotetycznymi przypuszczeniami". - To, jakie będą następne etapy, powinno być określone przez obywateli naszej Republiki - dodał.
Planowane na 10-11 kwietnia w Wiedniu rozmowy na temat uregulowania kryzysu naddniestrzańskiego zostały zerwane, bo władze Naddniestrza odmówiły udziału w negocjacjach, oskarżając Mołdawię o wprowadzenie sankcji, a Ukrainę o ustanowienie blokady. Kiszyniów miał nie dotrzymać obietnicy uchylenia wprowadzonej w końcu 2013 roku akcyzy importowej dla naddniestrzańskich przedsiębiorstw. Kijów z kolei miesiąc temu zaostrzył reżim przekraczania ukraińskiej granicy dla obywateli Federacji Rosyjskiej. W Naddniestrzu rosyjskie obywatelstwo ma co drugi mieszkaniec.
Rozmowy o uregulowaniu kwestii Naddniestrza w formacie 5 plus 2 toczą się od października 2005 roku. "Piątkę" tworzą: Rosja, Ukraina, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), USA oraz UE. Natomiast "dwójkę" stanowią Naddniestrze i Mołdawia. Rosja i Ukraina uczestniczą w negocjacjach w charakterze gwarantów przyszłego porozumienia, OBWE - w roli pośrednika, a Stany Zjednoczone i Unia Europejska - jako obserwatorzy. Naddniestrze i Mołdawia to strony konfliktu.
Samozwańcza republika Naddniestrza, licząca ok. 550 tys. mieszkańców, głównie rosyjskojęzycznych, jednostronnie ogłosiła niepodległość w 1990 r. Pomimo wielu lat międzynarodowych rozmów Naddniestrze nie jest uznawane przez żadne państwo, nawet przez Rosję, która jednak wspiera je gospodarczo, politycznie i utrzymuje tam swoje oddziały nazywane siłami pokojowymi.
(PG)

To znalazlam w widomosciach ... i ludzi wypowiadaja sie w  kommentarzach nie wiedza jak jest  naprawde

 
Eropa mysli ze Rosja  jest terorystem ... ale  nie wie do konca  jak bylo u nas i ze  to nie Rosja nas buntuje  i chce zabrac, tylko my sami prosimy ... chociaz jakos.
 
 Po tym jak ZSSR sie rozpadl to ludzi kturzy niesli  w sobie  rosyjska krew pozostali bezbronny. Nagle musialy muwic w jezyku Rumunskim - kto nie  muwil ten mial byc zwolniony z  pracy. Narod powstal  tylko  dla tego ze chcial zeby  proces jezykowy przybiegal inaczej. Ja mialam 14 lat - kiedy nagle w radio sztab ochrony powiedzial ze  na  nsze  miasto Bendery idzie 90 autobusow z uzbrojeniem. My sie pozegnali z tata i szwagrem - oni poszli chronic miasto. ... nie wiecie jakie  jest to uczucie ... potem zaczali nas  bombordowac sprzentem Alazani ... w nocy bylo jasne  jak w  dzien ... tylko siedzielismy  w  piwnicach ze szczurami i wszami. Moldowa jechala  na  bezbronnych! Moldowa rozwiazala  konflikt! Byli zabici i byli zameczenie w  niewoli. I to nie tylko chodzi o ludzi doroslych, no i zabierali do  niewoli nastolatkow. Bylo masa zgwalconych kobiet i dziewczyn. My to przeszlismy. rok 1992. Byli czolgi ... snajperzy z Lotwy - kobiety ktory nie  maja serca. Nadniestrze sie  oddzielilo - nas  ochronila  Rosja - general Lebed, z wdziecznosci do  niego robilismy zywy most od Bender do Tiraspolu (30km) Dziekuje Armii Rosyjskiej za  wyzwolenie i Kozakam rosyjskim i ukrainskim.


Bylo to lato goraco bardzo ... teraz jak sie  idzie po miescie u nas  to widać krzyrze i mejsca gdzie trafila granata. Ludzi my chcemy byc z Rosja ... i nie sluchajcie  mediow, podaja inaczej. I jesli ktos mi  moze powiedzic ze teraz miszkasz w Polsce ... to jest cie tu  dobrze. Przyjechalam za  miloscia, spotkalam swego meza, ale  obywatelstwo nadal mam rosyjskie, innego nie  mam z wlasnego wyboru. Moze kto tego nie  przezyl co my to bedzie myslal ze w Rosji same terorysci  a  my  przezylismy to ze nikomu nie zyczymy - nadal boije sie  jak strzela  petardy i nie begne  do okna jak nawet wypuszczja ognie sztuczne na swieta. Ludzie nie wizcie  mediam - Moldowa (Moldawia) jest agresorem i klamcem! Potem ktoregos  dnia wyloze zdziecia mego miasta jak bylo ... 

Emma Lange

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz