wtorek, 25 listopada 2014

Po czym możemy poznać, czy nam dobrze się powodzi w życiu?

Czasami się wydaje, że niepowodzenia dosłownie prześladują: problemy w życiu rodzinnym, pogorszenie samopoczucia, brak pieniędzy, nagłe zwolnienie z ulubionej pracy. Odnosi się wrażenie, że fortuna się odwróciła: w życiu nadszedł niekończący się czarny okres. Co to jest? Los? Nie, zupełnie odwrotnie.

Od czasu do czasu każdy z nas ma do czynienia z kłopotami. Pomimo to, jest to normalne i nawet bardzo pozytywne zjawisko. Różne problemy pomagają spojrzeć na życie zupełnie pod innym kątem. Często żyjemy w trybie automatycznym, nie doceniając tego, co mamy. Kiedy zaś zwala się na nas całe mnóstwo problemów, trzeba nie uciekać przed nimi, lecz zatrzymać się i rozejrzeć się dookoła.
Psycholog Irina Łukjanowa powiedziała w wywiadzie dla Głosu Rosji, po czym można poznać, że jesteśmy szczęśliwi i że dobrze się nam powodzi, chociaż nam samym może się wydawać inaczej. Oto pięć oznak:
1. Poczucie własnej godności
Pierwszą rzeczą, która wyróżnia szczęśliwą i prosperującą osobę, jest poczucie własnej godności. Nie ma znaczenia, ile zarabiasz i do jakiej klasy społecznej należysz, nie ma znaczenia, jak wyglądasz i ile masz lat, najważniejsze jest to, że nikomu nie pozwolisz na poniżanie siebie. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa upokarzać i obrażać, nawet jeśli tym „kimś" jest szef, od którego czasami pod wieloma względami zależy kariera i dobrobyt finansowy. Trzeba umieć uprzejmie, lecz stanowczo przywołać człowieka do porządku. Prosperujące i szanujące siebie osoby nie pozwolą na nieodpowiednie zachowanie wobec nich i nie będą tracić czasu na „energetycznych wampirów”.
2. Miłość do siebie
Może się to wydawać egoizmem i narcyzmem, lecz zdrowa miłość do siebie stanowi podstawę każdej szczęśliwej osoby i gwarancją sukcesu. Kochaj siebie na tyle, aby powiedzieć „nie” wszystkiemu, co czyni Cię nieszczęśliwym, nie sprzyja osiągnięciu celu, a odwrotnie - ciągnie w dół. Odnoszące sukcesy osoby podążają tylko za głosem serca i intuicji, przecież w rezultacie te dwa składniki prawie nigdy nie zawodzą. Jeśli czujesz, że coś czy ktoś próbuje Cię złamać, niszczy świat wewnętrzny, to słuszną decyzją będzie usunięcie tego czynnika lub sprowadzenia do minimum kontaktu z nim. Postaraj się zająć tym, co sprawia poczucie szczęścia.
3. Akceptowanie porażek
Ludzie sukcesu zdają sobie sprawę z tego, że błędy i niepowodzenia stanowią nieodłączną część rozwoju osobistego. Niewielu udaje się zawsze w 100% odnosić sukcesy. Życie składa się z porażek i zwycięstw. W rzeczywistości coś takiego jak porażka nie istnieje. Trzeba nauczyć się odbierania tych chwil jako części niezwykłej podróży, jaką jest życie.
4. Empatia
Jedną z najważniejszych charakterystyk odnoszącej sukcesy osoby jest empatia. Z otwartym sercem pomagaj wszystkim, potrzebującym pomocy. Ciesz się z cudzych sukcesów jak z własnych. Reaguj na cudze nieszczęście jako na własne. Im więcej pozytywnej energii oddajesz innym ludziom, cieszysz się z ich zwycięstw, tym więcej masz szans na sukces w swojej pracy.
5. Zaakceptować to, czego nie da się zmienić i zmienić to, co można 
Prosperujące osoby wiedzą, że w życiu istnieje wiele rzeczy, których nie mogą zmienić. Wszystko, co czasami człowiek może zrobić w trudnej sytuacji - zrewidować podejście do niej. Jeśli umiesz akceptować to, czego nie da się uniknąć, już tylko dla tego zasługujesz na szacunek. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że wiele rzeczy możemy zmienić. Najważniejsze to nie skupiać się na porażkach, wszystko się uda. Prosperujące osoby wyróżnia właśnie pozytywne podejście do sytuacji.

2 komentarze:

  1. Kurcze chyba całkiem dobrze mi się powodzi :) Cieszę się :D

    OdpowiedzUsuń