środa, 26 marca 2014

Shiroabhyanga – hinduski masaż głowyShiroabhyanga – hinduski masaż głowy
O zabiegach ajurwedyjskich prawie każdy już słyszał. Ten prastary system uzdrawiania wywodzący się z Indii cieszy się coraz większą popularnością również w Polsce. Czerpanie z filozofii życia, której nadrzędnym celem jest utrzymanie w równowadze ciała, umysłu oraz ducha sprawia, że coraz chętniej poddajemy się masażom orientalnym i ich pozytywnym wpływom na nasze samopoczucie.

Bogata kultura ajurwedyjska oferuje wiele ciekawych rytuałów na ciało dostosowanych do tzw. typu energetycznego. Warto tu przybliżyć tradycyjny hinduski masaż głowy twarzy, szyi oraz ramion tzw. Shiroabhyanga, który przynosi wiele wymiernych korzyści dla organizmu.

Ciepły olej sezamowy i sprawne ręce masażysty, który dobrze zna tajniki medycyny indyjskiej. Z tego połączenia wynika coś tak niezwykłego, co przenosi w inny wymiar doznań, który można określić mianem ‘błogostanu’.

To niezwykłe ale wiele osób, które miałam okazję masować nigdy wcześniej nie doświadczyło na własnej skórze masażu głowy. Prawdopodobnie nadal panuje przeświadczenie, że głowa nie jest najlepszą partią ciała do tego typu zabiegów, przy których można się zrelaksować. Ponadto nie zawsze osobom masowanym udaje się na tyle zaufać terapeucie, by w pełni oddać się w jego ręce, by na chwilę zapomnieć o wszystkim dookoła i pozwolić swemu ciału odpłynąć w bezmiar mistycznego relaksu.

Nic bardziej mylnego. Jak wiadomo w skórze głowy i twarzy znajduje się mnóstwo receptorów. Poprzez ich pobudzanie wysyłamy wiele bodźców do mózgu, które są tym intensywniejsze, z punktu widzenia odległości jaką mają do pokonania, porównując np. receptory na dłoniach czy stopach.

Ponadto partie mięśni znajdujące się pod potylicą, obejmujące szyję i kark są jak nasze wskaźniki dobrego samopoczucia. Nieprawidłowa tonizacja tych mięśni ujemnie wpływa na cały organizm, powoduje wiele dolegliwości oraz magazynuje negatywne objawy stresu, od których trudno się uwolnić.

Masaż głowy obejmujący również szyję i kark uwzględnia te strefy, najbardziej wrażliwe i podatne na napięcia. Działa rozluźniająco, łagodzi chroniczne bóle głowy, uspokaja i uwalnia od negatywnych emocji. Poprawia pamięć i koncentrację, jest alternatywą w walce z bezsennością.
Niewątpliwą zaletą masażu głowy wykonanym na naturalnym oleju jest to, że pomaga w pielęgnowaniu skóry głowy oraz włosów - odżywia je i nabłyszcza oraz opóźnia procesy wypadania i siwienia.
Pod względem duchowym przywraca wewnętrzną harmonię, oczyszcza z toksyn mentalnych, napełnia pozytywną energią.

Podsumowując, hinduski masaż głowy zabierze Cię w mistyczną podróż do krainy relaksu a także w uzdrawiającą wyprawę, której przewodnikiem będzie Twoje ciało i dusza.

Mgr Agnieszka Wypijacz
zapisy pod email biuro.ezoland@gmail.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz